Barkod-ISBN 9789755537061
Yayın Tarihi 2018-03-09
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Yugoslavya'da Sosyalist Özyönetim Deneyimi
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 656
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Caner Sancaktar

İkinci Dünya Savaşı öncesinde birbiriyle rekabet eden üç ekonomik-politik sistem mevcuttu: Kapitalizm, Faşizm ve Devletçi Sosyalizm. Kapitalist sistem, özel mülkiyete dayalı kapitalist sınıf hâkimiyetidir. Faşizm, faşist parti diktatörlüğüne dayalı kapitalist sınıf hâkimiyetidir. Devletçi sosyalizm ise, devlet mülkiyetine ve komünist partiye dayalı bürokratik hâkimiyettir. Bu sistemlerin hepsi, insani özgürleşmeyi engelleyen özgürlük karşıtı sistemlerdir. Çünkü üçü de şu veya bu düzeyde emekçi kitleleri sömürür, emeğin yabancılaşmasına neden olur, özgürlükleri sınırlandırır ve hatta yok eder.

Bu üç özgürlük karşıtı sisteme karşı geliştirilmiş olan Sosyalist Özyönetim Sistemi ise sömürüyü ortadan kaldırmak, yabancılaşmayı bertaraf etmek ve özgürlükleri genişletmek suretiyle insanı özgürleştirmeyi amaçlar. Dolayısıyla sosyalist özyönetim, eş zamanlı olarak özel mülkiyeti, devlet mülkiyetini, kapitalist sınıf hâkimiyetini ve bürokratik hâkimiyeti aşmaya çalışır. Sosyalist özyönetim, kendi kendini yöneten sınıfsız, sömürüsüz ve devletsiz özyönetimsel toplumu kurmayı ve böylece insanı özgürleştirmeyi amaçlar. Bu büyük amaç, Yugoslavya'da 1950-1980 döneminde uygulamaya geçirildi ve denendi.

Elinizde tuttuğunuz bu kitap, Yugoslavya'da uygulanmış olan Sosyalist Özyönetim Sistemi'nin özelliklerini, aktörlerini, işleyişini, başarılarını ve problemlerini eleştirel biçimde inceleyip analiz etmekte ve daha da önemlisi, gelecekteki muhtemel özyönetim uygulamalarına ışık tutmaktadır. Ayrıca bu çalışma, Sosyalist Yugoslavya'nın ayrıntılı ekonomi-politik analizini yapmak suretiyle konuya ilgi duyan araştırmacılara ve okuyuculara önemli bir kaynak sunmaktadır.

devamını oku..
Kategori : Tarih
% 25
indirim
37.50
Liste Fiyatı : 50.00
Kazancınız : 12.50
Miktar :  
Adet
Temin Süresi : 2 Gün
Ürün Satışta. %25 indirim